Copa Libertadores Schedules 

Select Month:
Tuesday, April 1, 2014
Group Stage
Final
Real Garcilaso
Defensor Sporting
Group  
Estadio Huancayo
2014-4-1 Real Garcilaso vs. Defensor Sporting Estadio Huancayo
Wednesday, April 2, 2014
Group Stage
Final
Botafogo
Union Española
Group  
Maracana
2014-4-2 Botafogo vs. Union Española Maracana
Final
Emelec
Flamengo
Group  
George Capwell
2014-4-2 Emelec vs. Flamengo George Capwell
Final
Atlético Nacional
Gremio
Group  
FSD
Atanasio Girardot
2014-4-2 Atlético Nacional vs. Gremio Atanasio Girardot
Thursday, April 3, 2014
Group Stage
Final
Universidad de Chile
Cruzeiro
Group  
FSD
Nacional
2014-4-3 Universidad de Chile vs. Cruzeiro Nacional
Final
Independiente SF
Atlético Mineiro
Group  
FSD
El Campin
2014-4-3 Independiente SF vs. Atlético Mineiro El Campin
Tuesday, April 8, 2014
Group Stage
Final
The Strongest
Atlético
Group  
Hernando Siles
2014-4-8 The Strongest vs. Atlético Hernando Siles
Final
Vélez Sarsfield
Universitario
Group  
Jose Amalfitani
2014-4-8 Vélez Sarsfield vs. Universitario Jose Amalfitani
Final
Cerro Porteño
Deportivo Cali
Group  
General Pablo Rojas
2014-4-8 Cerro Porteño vs. Deportivo Cali General Pablo Rojas
Final
O'Higgins
Lanús
Group  
La Granja
2014-4-8 O'Higgins vs. Lanús La Granja
Wednesday, April 9, 2014
Group Stage
Final
Flamengo
León
Group  
FSD
Maracana
2014-4-9 Flamengo vs. León Maracana
Final
Bolívar
Emelec
Group  
Hernando Siles
2014-4-9 Bolívar vs. Emelec Hernando Siles
Final
San Lorenzo
Botafogo
Group  
Pedro Bridigain
2014-4-9 San Lorenzo vs. Botafogo Pedro Bridigain
Final
Defensor Sporting
Universidad de Chile
Group  
Estadio Luis Franzini
2014-4-9 Defensor Sporting vs. Universidad de Chile Estadio Luis Franzini
Final
Cruzeiro
Real Garcilaso
Group  
Mineirao
2014-4-9 Cruzeiro vs. Real Garcilaso Mineirao
Final
Union Española
Independiente José Terán
Group  
Estadio Santa Laura
2014-4-9 Union Española vs. Independiente José Terán Estadio Santa Laura
Thursday, April 10, 2014
Group Stage
Final
Atlético Mineiro
Zamora
Group  
FSD
Estadio Independencia
2014-4-10 Atlético Mineiro vs. Zamora Estadio Independencia
Final
Nacional
Independiente SF
Group  
Defensores del Chaco
2014-4-10 Nacional vs. Independiente SF Defensores del Chaco
Final
Peñarol
Deportivo Anzoátegui
Group  
Centenario (Mntevdo)
2014-4-10 Peñarol vs. Deportivo Anzoátegui Centenario (Mntevdo)
Final
Arsenal
Santos
Group  
FSD
Julio Humberto Grondona
2014-4-10 Arsenal vs. Santos Julio Humberto Grondona
Final
Newell's Old Boys
Atlético Nacional
Group  
FSD
Estadio Marcelo Bielsa
2014-4-10 Newell's Old Boys vs. Atlético Nacional Estadio Marcelo Bielsa
Final
Gremio
Nacional
Group  
Arena do Gremio
2014-4-10 Gremio vs. Nacional Arena do Gremio
Wednesday, April 16, 2014
Round of 16
Final
Lanús
Santos
FSD
Ciudad de Lanus-Nestor Diaz Perez
2014-4-16 Lanús vs. Santos Ciudad de Lanus-Nestor Diaz Perez
Final
León
Bolívar
FSD
Estadio Nou Camp
2014-4-16 León vs. Bolívar Estadio Nou Camp
Final
Cruzeiro
Cerro Porteño
Mineirao
2014-4-16 Cruzeiro vs. Cerro Porteño Mineirao
Thursday, April 17, 2014
Round of 16
Final
The Strongest
Defensor Sporting
FSD
Hernando Siles
2014-4-17 The Strongest vs. Defensor Sporting Hernando Siles
Tuesday, April 22, 2014
Round of 16
Final
Bolívar
León
Aggregate: 3-3    Away Goals: 2-1
FSD
Hernando Siles
2014-4-22 Bolívar vs. León Hernando Siles
Wednesday, April 23, 2014
Round of 16
6:45 PM ET
Nacional
vs
Vélez Sarsfield
Defensores del Chaco
2014-4-23 Nacional vs. Vélez Sarsfield Defensores del Chaco
9:00 PM ET
San Lorenzo
vs
Gremio
Pedro Bridigain
2014-4-23 San Lorenzo vs. Gremio Pedro Bridigain
9:00 PM ET
Atlético Nacional
vs
Atlético Mineiro
FSD
Atanasio Girardot
2014-4-23 Atlético Nacional vs. Atlético Mineiro Atanasio Girardot
11:10 PM ET
Santos
vs
Lanús
FSD
TSM Corona
2014-4-23 Santos vs. Lanús TSM Corona
Thursday, April 24, 2014
Round of 16
8:15 PM ET
Arsenal
vs
Union Española
FSD
Julio Humberto Grondona
2014-4-24 Arsenal vs. Union Española Julio Humberto Grondona
Tuesday, April 29, 2014
Round of 16
6:15 PM ET
Defensor Sporting
vs
The Strongest
Estadio Luis Franzini
2014-4-29 Defensor Sporting vs. The Strongest Estadio Luis Franzini
8:45 PM ET
Vélez Sarsfield
vs
Nacional
FSD
Jose Amalfitani
2014-4-29 Vélez Sarsfield vs. Nacional Jose Amalfitani
Wednesday, April 30, 2014
Round of 16
5:30 PM ET
Union Española
vs
Arsenal
Estadio Santa Laura
2014-4-30 Union Española vs. Arsenal Estadio Santa Laura
9:00 PM ET
Cerro Porteño
vs
Cruzeiro
General Pablo Rojas
2014-4-30 Cerro Porteño vs. Cruzeiro General Pablo Rojas
9:00 PM ET
Gremio
vs
San Lorenzo
FSD
Arena do Gremio
2014-4-30 Gremio vs. San Lorenzo Arena do Gremio