Australian Open — Men's draw | Women's draw
Final rounds
Quarterfinals
Semifinals
Finals
Semifinals
Quarterfinals
 
 
 
 
 
1 Novak DJOKOVIC
 
 
 
11 Juan Martin DEL POTRO
5 David FERRER
 
1 DJOKOVIC
 
3 Roger FEDERER
 
 
 2 NADAL
 
 
 
1 DJOKOVIC
 
3 FEDERER
 
 
4 MURRAY
 
2 NADAL
 
 
 
 
 
 
4 Andy MURRAY
 
Champion
 
7 Tomas BERDYCH
24 Kei NISHIKORI
 
 1 DJOKOVIC
 
2 Rafael NADAL
DJOKOVIC's quarter
First round
Second round
Third round
Fourth round
Quarterfinals
1 Novak DJOKOVIC
 
 
 
 
Paolo LORENZI
1 DJOKOVIC
 
 
 
Matteo VIOLA
GIRALDO
 
 
 
Santiago GIRALDO
 
1 DJOKOVIC
 
 
Tatsuma ITO
 
MAHUT
 
 
Potito STARACE
ITO
 
 
 
Nicolas MAHUT
MAHUT
 
 
 
29 Radek STEPANEK
 
 
1 DJOKOVIC
 
23 Milos RAONIC
 
 
HEWITT
 
Filippo VOLANDRI
23 RAONIC
 
 
 
Lukas ROSOL
PETZSCHNER
 
 
 
Phillipp PETZSCHNER
 
23 RAONIC
 
 
Cedrik-Marcel STEBE
 
HEWITT
 
 
Lleyton HEWITT
HEWITT
 
 
 
Robin HAASE
15 RODDICK
 
 
 
15 Andy RODDICK
 
 
 
1 DJOKOVIC
9 Janko TIPSAREVIC   
 
 
 
5 FERRER
Dmitry TURSUNOV
9 TIPSAREVIC
 
 
Click here for final rounds
Jurgen ZOPP
DUCKWORTH
 
 
 
James DUCKWORTH
 
9 TIPSAREVIC
 
 
Mikhail YOUZHNY
 
17 GASQUET
 
 
Andrey GOLUBEV
GOLUBEV
 
 
 
Andreas SEPPI
17 GASQUET
 
 
 
17 Richard GASQUET
 
 
17 GASQUET
 
27 Juan Ignacio CHELA
 
 
5 FERRER
 
Michael RUSSELL
27 CHELA
 
 
 
Igor KUNITSYN
ANDUJAR
 
 
 
Pablo ANDUJAR
 
27 CHELA
 
 
Matthias BACHINGER
 
5 FERRER
 
 
Ryan SWEETING
SWEETING
 
 
 
Rui MACHADO
5 FERRER
 
 
 
5 David FERRER
 
 
 
 
MURRAY's quarter
First round
Second round
Third round
Fourth round
Quarterfinals
4 Andy MURRAY
 
 
 
 
Ryan HARRISON
4 MURRAY
 
 
 
Xavier MALISSE
ROGER-VASSELIN
 
 
 
Edouard ROGER-VASSELIN
 
4 MURRAY
 
 
Michael LLODRA
 
LLODRA
 
 
Ernests GULBIS
LLODRA
 
 
 
Daniel GIMENO-TRAVER
32 BOGOMOLOV JR.
 
 
 
32 Alex BOGOMOLOV JR.
 
 
4 MURRAY
 
19 Viktor TROICKI
 
 
KUKUSHKIN
 
Juan Carlos FERRERO
19 TROICKI
 
 
 
Guillermo GARCIA-LOPEZ
KUKUSHKIN
 
 
 
Mikhael KUKUSHKIN
 
KUKUSHKIN
 
 
Thomaz BELLUCCI
 
14 MONFILS
 
 
Dudi SELA
BELLUCCI
 
 
 
Marinko MATOSEVIC
14 MONFILS
 
 
 
14 Gael MONFILS
 
 
 
4 MURRAY
12 Gilles SIMON
 
 
 
24 NISHIKORI
Danai UDOMCHOKE
12 SIMON
 
 
Click here for final rounds
Julien BENNETEAU
BENNETEAU
 
 
 
Karol BECK
 
BENNETEAU
 
 
Joao SOUZA
 
24 NISHIKORI
 
 
Matthew EBDEN
EBDEN
 
 
 
Stephane ROBERT
24 NISHIKORI
 
 
 
24 Kei NISHIKORI
 
 
24 NISHIKORI
 
26 Marcel GRANOLLERS
 
 
6 TSONGA
 
Jesse LEVINE
26 GRANOLLERS
 
 
 
Frederico GIL
GIL
 
 
 
Ivan DODIG
 
GIL
 
 
Roberto BAUTISTA-AGUT
 
6 TSONGA
 
 
Ricardo MELLO
MELLO
 
 
 
Denis ISTOMIN
6 TSONGA
 
 
 
6 Jo-Wilfried TSONGA
 
 
 
 
federer's quarter
First round
Second round
Third round
Fourth round
Quarterfinals
8 Mardy FISH
 
 
 
 
Gilles MULLER
8 FISH
 
 
 
Alejandro FALLA
FALLA
 
 
 
Fabio FOGNINI
 
FALLA
 
 
Albert MONTANES
 
KOHLSCHREIBER
 
 
Pere RIBA
RIBA
 
 
 
Phillipp KOHLSCHREIBER
KOHLSCHREIBER
 
 
 
25 Juan MONACO
 
 
KOHLSCHREIBER
 
Rik DE VOEST
 
 
11 DEL POTRO
 
Yen-Hsun LU
LU
 
 
 
Florent SERRA
SERRA
 
 
 
Steve DARCIS
 
LU
 
 
James WARD
 
11 DEL POTRO
 
 
Blaz KAVCIC
KAVCIC
 
 
 
Adrian MANNARINO
11 DEL POTRO
 
 
 
11 Juan Martin DEL POTRO
 
 
 
11 DEL POTRO
13 Alexandr DOLGOPOLOV
 
 
 
3 FEDERER
Greg JONES
13 DOLGOPOLOV
 
 
Click here for final rounds
Tobias KAMKE
KAMKE
 
 
 
Victor HANESCU
 
13 DOLGOPOLOV
 
 
Kenny DE SCHEPPER
 
TOMIC
 
 
Sam QUERREY
QUERREY
 
 
 
Bernard TOMIC
TOMIC
 
 
 
22 Fernando VERDASCO
 
 
TOMIC
 
31 Jurgen MELZER
 
 
3 FEDERER
 
Ivo KARLOVIC
KARLOVIC
 
 
 
Carlos BERLOCQ
BERLOCQ
 
 
 
Jesse HUTA GALUNG
 
KARLOVIC
 
 
Eric PRODON
 
3 FEDERER
 
 
Andreas BECK
BECK
 
 
 
Alexander KUDRYATSEV
3 FEDERER
 
 
 
3 Roger FEDERER
 
 
 
 
NADAL's quarter
First round
Second round
Third round
Fourth round
Quarterfinals
7 Tomas BERDYCH
 
 
 
 
Albert RAMOS
7 BERDYCH
 
 
 
Olivier ROCHUS
ROCHUS
 
 
 
Bjorn PHAU
 
7 BERDYCH
 
 
Sergiy STAKHOVSKY
 
30 ANDERSON
 
 
Illya MARCHENKO
STAKHOVSKY
 
 
 
Frederik NIELSEN
30 ANDERSON
 
 
 
30 Kevin ANDERSON
 
 
7 BERDYCH
 
21 Stanislas WAWRINKA
 
 
10 ALMAGRO
 
Benoit PAIRE
21 WAWRINKA
 
 
 
Marcos BAGHDATIS
BAGHDATIS
 
 
 
Benjamin BECKER
 
21 WAWRINKA
 
 
Jeremy CHARDY
 
10 ALMAGRO
 
 
Grigor DIMITROV
DIMITROV
 
 
 
Lukasz KUBOT
10 ALMAGRO
 
 
 
10 Nicolas ALMAGRO
 
 
 
7 BERDYCH
16 John ISNER
 
 
 
2 NADAL
Benjamin MITCHELL
16 ISNER
 
 
Click here for final rounds
Jarkko NIEMINEN
NALBANDIAN
 
 
 
David NALBANDIAN
 
16 ISNER
 
 
Flavio CIPOLLA
 
18 LOPEZ
 
 
Nikolay DAVYDENKO
CIPOLLA
 
 
 
Leonardo MAYER
18 LOPEZ
 
 
 
18 Feliciano LOPEZ
 
 
18 LOPEZ
 
28 Ivan LJUBICIC
 
 
2 NADAL
 
Lukas LACKO
LACKO
 
 
 
Peter GOJOWCZYK
YOUNG
 
 
 
Donald YOUNG
 
LACKO
 
 
Tommy HAAS
 
2 NADAL
 
 
Denis KUDLA
HAAS
 
 
 
Alex KUZNETSOV
2 NADAL
 
 
 
2 Rafael NADAL
 
 
 
 
Advertisement